شیر آتش نشانی و انواع آن

شیر آتش نشانی و انواع آن

از شیر آتش نشانی ، جهت اطفاء حریق در اماکن مختلف مثل سازمان‌ها ، اماکن تجاری ، مراکز و ... استفاده می‌شود. این شیرها ، مستقیما به آب منطقه وصل می‌شوند تا در زمان وقوع حریق ، آتش نشانان بتوانند به راحتی به مقدار کافی از آب دسترسی داشته باشند. در این مقاله قصد داریم در رابطه با شیر آتش نشانی و انواع آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

اجزای تشکیل دهنده شیرهای آتش نشانی

بدنه شیرهای آتش‌نشانی از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم : 

کلاهک فوقانی : این قسمت از شیر آتش نشانی ، از باز کننده شیر ، سوراخ روغن کاری و صفحه فلنج تشکیل شده است.

بدنه میانی روی زمین : این قسمت دارای فلنج معمولی و ایمنی است. دهانه‌های آبدهی ، به درپوش و زنجیر اتصال روی این قسمت مجهز شده است. از فلنج میانی ، جهت جلوگیری از صدمه به شیر اصلی استفاده می‌شود.

بدنه میانی زیر زمین : این قسمت تشکیل شده از یک لوله و دو فلنج معمولی و یک فلنج ایمنی می‌باشد. بدنه زیرین این قسمت ، مجهز به دریچه کنترل مقدار آبدهی و سیستم تخلیه خودکار است.

انواع شیر آتش نشانی

شیر آتش نشانی به طور کلی به دو دسته شیر آتش نشانی ایستاده و شیر آتش نشانی زیرزمینی تقسیم می‌شود که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

شیر آتش نشانی ایستاده : شیر آتش نشانی ایستاده معمولا به رنگ قرمز است که اکثرا شما آن را در سر چهارراه‌ها و خیابان‌ها مشاهده کرده اید. این نوع شیر ، داخل یا خارج ساختمان ، محوطه پارکینگ ، ناحیه صنعتی ، معدن و جاده قرار می‌گیرد و به شبکه خدمات آب شهرداری متصل است. این شیر به دو دسته شیر آتش نشانی ایستاده خشک و شیر آتش نشانی ایستاده تر تقسیم می‌شود که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم.

شیر آتش نشانی ایستاده خشک : محفظه فوقانی این نوع شیر ، خشک است و در خارج از سطح زمین نصب می‌شود. محفظه آن ، با باز کردن شیر اصلی پر می‌شود. این شیر به سیستم تخلیه مجهز است به طوری که پس از بسته شدن شیر اصلی ، عمل تخلیه به صورت خودکار انجام می‌گیرد.

شیر آتش نشانی ایستاده تر : بخش فوقانی این شیر ، روی زمین نصب می‌شود و دائما محفظه آن پر از آب است. این شیر ، شیر اصلی ندارد اما هر کدام از خروجی‌های آن ، مجهز به شیر جداگانه است. این شیر برای مناطقی که در معرض یخ‌زدگی هستند ؛ مناسب نمی‌باشد و به دلیل نداشتن ضربه‌گیر ، مانع خروج آب نمی‌شود.

شیر آتش نشانی زیرزمینی : این شیر با توجه به نامش ، به طور کامل در زیر زمین و درون محفظه‌ی خود نصب می‌شود و به شیر قطع و وصل جریان ، مجهز است. نوع اتصال در این شیر اتصال فلنجی است و دارای شلنگ و پایه شلنگ می‌باشد.

سخن پایانی

شرکت دانش بنیان آذرکاوین ، تولید کننده‌ی انواع فوم آتش نشانی ، فوم حفاری ، آنتی فوم ، انواع پپتید ها ، پلی پپتید ها و آمینو اسید در گرید صنعتی و دارویی می‌باشد. این شرکت ، با بهره گیری از سال‌ها تجربه در تولید مواد شیمیایی ، همراه با کادری مجرب و متخصص ، محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌نماید.

نظر شما

large desktopdesktoptabletphone