دارنده گواهینامه ISIRI-ISO/IEC 17025 و آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد ایران

 

آزمایشگاه آذرکاوین به عنوان یکی از آزمایشگاه های مرجع و تخصصی تست و تائید انواع فوم های آتش نشانی مطابق با استاندارد ملی ایران و دارنده گواهینامه از مرکز تایید صلاحیت ایران ( NACI ) بر اساس الزامات استاندارد ISO/IEC17025   ( همکار سازمان ملی استاندارد ایران ) در خدمت صنایع کشور می باشد.

فعالیت این آزمایشگاه در سال ۱۳۸۹ بصورت کاملاً تخصصی و به عنوان واحدی مستقل در مجموعه آغاز گردید.  انجام انواع آزمون های شیمیایی و فیزیکی فوم های آتش نشانی براساس استانداردهای بین المللی از جمله Defence 42-40 ( استاندارد دفاعی انگلستان ) در همان سال آغاز گردید.

در سال 1392 و پس از تدوین استاندارد ملی ایران به شماره 3778 ،  این مرکز اقدام به برنامه ریزی جهت تجهیز و آزمون انواع فوم آتش نشانی طبق استاندارد ملی ایران در سه بخش 1 (مایعات غیر قابل حل در آب) - بخش 2 ( کف های میان توسعه و پرتوسعه) - بخش 3 (  فوم های مقاوم الکلی - جهت اطفاء حلال های قطبی و مایعات قابل حل در آب ) به عنوان استاندارد مرجع فوم های آتش نشانی در کشور نمود.

آزمایشگاه آذرکاوین در سال ۱۳۹۴ و پس از ممیزی از سوی سازمان ملی استاندارد ایران به عنوان اولین و تنها آزمایشگاه همکار این سازمان جهت تست انواع فوم آتش نشانی در هر سه بخش ۱-۲-۳ برگزیده شد.

این آزمایشگاه در مهر ماه 1396 پس از تجهیز و بهره برداری از آزمایشگاه دوم خود در تهران، موفق به اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت الزامات استاندارد ISO/IEC17025   به شماره  NACI/LAB/1003 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران گردید.

در حال حاضر آزمایشگاه آذرکاوین به عنوانی یکی از معتبرترین و مجهزترین مراکز تست کیفیت فوم های آتش نشانی در کشور می باشد.  تجهیزات این مرکز از دقیقترین تجیهزات روز دنیا تهیه گردیده بگونه ای که در بخش های مهم آزمون مانند آزمون کشش سطحی و بین سطحی از دستگاه Tensiometer ساخت شرکت KRUSS آلمان، در بخش تعیین میزان رسوب که از مهمترین پارامتر های کنترل کیفیت در نگهداری دراز مدت فوم می باشد از سانتریفوژهای 100 ml شرکت Hetich آلمان ، در تعیین ویسکوزیته از ویسکومتر  و رئومترهای شرکت  BrookField  امریکا و در بخش های عملیاتی حریق از نازل UNI-86 ساخت مجموعه RISE (Research Institutes of Sweden) استفاده می نماید.  لازم به ذکر می باشد در بخش عملیاتی حریق و تعیین زمان آبدهی ، پایداری و تعیین حجم کف، بیشترین دقت و صحت آزمون مربوط به نازل تولید کننده فوم بوده که این آزمایشگاه نازل فوق را از معتبرترین مجموعه بین المللی یعنی موسسه تحقیقاتی سوئد خریداری و کالیبره نموده است.  موسسه تحقیقاتی سوئد یک مرکز دولتی و تحقیقاتی جهت کمک به تدوین استانداردهای بین المللی فوم های آتش نشانی بوده و در این مرکز انواع آزمون های عملیاتی و آزمایشگاهی فوم مطابق با تمامی استانداردهای بین المللی فوم انجام می گیرد. 

به منظور اطمینان از دقت و صحت نتایج آزمون های انجام شده، جدای از انجام آزمون های بین آزمایشگاهی با مراکز داخلی و همکاری نزدیک با آزمایشگاه های بین المللی تست فوم های آتش نشانی، آزمون های بین آزمایشگاهی سالیانه برروی نمونه های مشترک با آزمایشگاه های بین المللی تست فوم انجام می گیرد.

مطابق با استاندارد NFPA فوم های آتش نشانی می بایست هر سال یک بار مورد آزمون کنترل کیفیت قرار گیرند و آزمایشگاه آذرکاوین آمادگی خود را جهت انجام کلیه آزمون های دوره ای کنترل کیفیت و ارائه گزارشات مربوطه برای صنایع کشور اعلام می دارد.

این آزمایشگاه تنها مرکز در کشور می باشد که توانایی انجام آزمون های بخش دوم از استاندارد ۳۷۷۸ را دارا می باشد.

امید است بتوانیم به عنوان مرکزی معتبر در تست انواع فوم در خدمت صنایع کشور باشیم.

 

آزمون های قابل انجام توسط این آزمایشگاه

alt

و انجام سایر آزمون ها از قبیل:

  • Foam Type Indication
  • Specific Gravity
  • تست های عملیاتی حریق با نازل های کالیبره شده با دبی های متغیر بر روی حوضچه های استاندارد.

alt

درخواست انجام تست آزمایشگاهی

درخواست انجام تست آزمایشگاهی

جهت درخواست انجام تست آزمایشگاهی و یا تست عملیاتی لطفا فرم درخواست آزمون را در سایت فوم لب تکمیل و به شماره فکس ۰۲۱۲۲۴۲۹۷۷۳ و یا ایمیل [email protected] ارسال نمائید.

درخواست آزمایش
large desktopdesktoptabletphone