اسپرینکلر و نحوه عملکرد آن

اسپرینکلر و نحوه عملکرد آن

اسپرینکلر ، یکی از اجزای سامانه‌ی پاششی اطفاء حریق می‌باشد و زمانی که میزان دما از حد مشخص شده بالا تر رود ؛ یا اثری از آتش‌سوزی را تشخیص دهد ؛ عمل می‌کند. در این مقاله ، قصد داریم به توضیح مفهوم اسپرینکلر و نحوه عملکرد آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

سیستم اسپرینکلر چیست؟

این سیستم یکی دیگر از سیستم‌های اطفاء حریق ، در لوله کشی آتش نشانی است. شبکه لوله کشی ، با استفاده از نازل‌هایی که اسپرینکلر نام دارند ؛ کنترل می‌شوند. این سیستم کارایی بالایی دارد و بسیار به صرفه و اقتصادی است. به همین علت ، امروزه در بسیاری از سیستم‌های لوله‌کشی ، از آن استفاده می‌شود. این سیستم زمانی فعال می‌شود که اثری از آتش‌سوزی را احساس کند و دما از یک حد مطلوب بیشتر شود. به طور سالانه ، بیش از ۴۰ میلیون از این سیستم در ساختمان‌ها نصب شده است. ایمنی این سیستم ، بسیار بالاست و به طور استاندارد ساخته شده و به خوبی از آن نگهداری می‌کند. این سیستم می‌تواند بیش از ۹۹ درصد آتش سوزی ها را کنترل کند.

کاربرد اسپرینکلر چیست؟

سیستم اسپرینکلر ، یکی دیگر از سیستم‌های مهارکننده آتش است. این سیستم بسیار موثر عمل می‌کند ؛ به طوری که در انگلستان ، تاکنون هیچ گزارشی حاکی از وارد شدن خسارات جدی ، به ساختمان‌هایی که از این سیستم استفاده می‌کنند ؛ ثبت نشده است. طراحی این سیستم ، به گونه‌ای است که با فعال کردن آب فشان‌های مناطقی که دچار آتش‌سوزی شده اند ؛ در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کند.

نحوه عملکرد اسپرینکلر

اساس کار این سیستم ، به این صورت است که با افزایش حرارت در فضای اتاق سبب شکسته شدن شیشه‌ی جیوه می شود و مسیر به سمت آب فشان روانه می‌شود و با پاشیدن آب ، سبب مهار آتش سوزی می‌شود.

سخن پایانی

شرکت دانش بنیان آذرکاوین ، تولید کننده‌ی انواع فوم آتش نشانی ، فوم حفاری ، آنتی فوم ، انواع پپتید ها ، پلی پپتید ها و آمینو اسید در گرید صنعتی و دارویی می‌باشد. این شرکت ، با بهره گیری از سال‌ها تجربه در تولید مواد شیمیایی ، همراه با کادری مجرب و متخصص ، محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌نماید.

نظر شما

large desktopdesktoptabletphone