سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق ، یک مجموعه‌ای از تجهیزات اعلام حریق ، نظیر دتکتور ، دود ، حرارت ، شعله و گاز می‌باشد که برای تشخیص علائم حریق و آلارم دادن از طریق آژیرها ، از آن استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم به شرح توضیحاتی در رابطه با سیستم اعلام حریق بپردازیم. با ما همراه باشید.

سیستم اعلام حریق چیست؟

این سیستم ، وظیفه‌ی هشدار و آلارم را در مواقعی که احتمال وقوع آتش‌سوزی وجود دارد ؛ به عهده دارد تا افراد و ساکنین ساختمان‌ها ، بتوانند از بروز حریق آگاه شوند و خود را نجات دهند. اعلام زود هنگام آتش‌سوزی پیش از رخ دادن آن ، می‌تواند کمک شایانی به افراد کند و سبب جلوگیری از به خطر افتادن جان و مال افراد در برابر آتش سوزی شود. لازم به ذکر است که سیستم اعلام حریق موجود در منازل ، با سیستمی که در مجتمع‌های بزرگ مثل پالایشگاه‌ها ، پتروشیمی‌ها و ... وجود دارد ؛ کاملا متفاوت است.

قطعات و اجزای سیستم اعلام حریق

از اجزای سیستم اعلام حریق می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • دتکتورها 
  • شستی‌ها 
  • آژیرها و فلاشرها 
  • کنترل پنل 
  • ماژول‌ها

اجرای سیستم اعلام حریق

طراحی و اجرای این سیستم ، بر اساس استاندارد جهانی صورت می‌گیرد و تمامی موارد اعم از مشخصات فنی ، نحوه نصب و راه اندازی آن ، توسط کمپانی و شرکت سازنده ، در دفترچه راهنمای آن ذکر شده است. متخصصان با توجه به اطلاعاتی که در این دفترچه وجود دارد ؛ سیستم‌های اعلام حریق را برای هر مکانی طراحی ، نصب و اجرا می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با سیستم اعلام حریق و اجزای آن صحبت کردیم. همانطور که می‌دانید ، آتش‌سوزی معضلی است که ممکن است برای هر فردی پیش آید. پس نیاز است که شما با تجهیزات مربوط به مهار آتش آشنا باشید. جهت مطالعه‌ی مطالب بیشتر می‌توانید به بخش اخبار آذر کاوین مراجعه کنید.

شرکت دانش بنیان آذرکاوین ، تولید کننده‌ی انواع فوم آتش نشانی ، فوم حفاری ، آنتی فوم ، انواع پپتید ها ، پلی پپتید ها و آمینو اسید در گرید صنعتی و دارویی می‌باشد. این شرکت ، با بهره گیری از سال‌ها تجربه در تولید مواد شیمیایی ، همراه با کادری مجرب و متخصص ، محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌نماید.

نظر شما

large desktopdesktoptabletphone