مایع داخل اسپرینکلر چیست؟

مایع داخل اسپرینکلر چیست؟

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد ؛ که مایع درون اسپرینکلر چیست؟ قبل از دانستن این موضوع ، لازم است بدانید این سیستم در کدام یک از دسته تجهیزات ، دسته بندی می‌شود. اسپرینکلر در دسته تجهیزات اطفاء حریق دسته بندی شده و وظیفه‌ی خاموش کردن حریق به وجود آمده را به عهده دارد. در اصطلاح عامیانه ، اسپرینکلر ، آب پاش نیز نامیده می‌شود. در ادامه‌ی این مقاله ، با ما همراه باشید تا به بررسی مایع داخل اسپرینکلر بپردازیم.

اسپرینکلر چیست؟

اسپرینکلر ، سیستمی هست که در داخل آن ، نوعی سیال ، با فشار زیاد ذخیره شده است. این سیال ، به صورت آزادانه و طبق مراحلی ، با سرعت زیاد تخلیه می‌شود. این مراحل عبارت است از :

  • آزاد شدن پایانه‌های آن 
  • ایجاد اختلاف فشار داخل لوله و فشار اتمسفر 
  • از بین رفتن فشار در انتهای آن 
  • تخلیه سیال با سرعت بالا در داخل لوله و محیط 

انواع مختلف اسپرینکلر کدام است؟

اسپرینکلر با توجه به انواع مختلفی که دارد در دسته های زیر قرار می‌گیرد

  • معمولی نارنجی رنگ 
  • خانگی قرمز رنگ 
  • دما بالا سبز و زرد رنگ 
  • فوق دما بالا بنفش و آبی رنگ

مایع داخل اسپرینکلر و اساس کار آن

در داخل حباب شیشه‌ای اسپرینکلر ، دو فاز مایع وجود دارد که بیشتر اوقات الکل هستند. علاوه بر آن ، در داخل حباب شیشه‌ای ، بخار مایع نیز به کار رفته است. اساس کار این سیستم بر اساس انبساط مایعی است که داخل این حباب مخصوص وجود دارد. با توجه به آن چه رخ می‌دهد ؛ در میابیم که فاز گازی داخل حباب شیشه ای ، از فاز مایع آن کوچکتر است. ساز و کار آن به شرح زیر است :

دمای اطراف حباب شیشه‌ای افزایش پیدا می‌کند. سپس دو فاز داخل حباب مایع و گاز افزایش پیدا کرده و پس از آن منبسط می‌شود. با توجه به این که فضای حباب محدود است و این که امر تراکم ناپذیری مایعات نیز وجود دارد ؛ دمای مایع داخل حباب انبساط می یابد. در نتیجه‌ی این فرایند ، فاز بخار کوچک تر شده و فشار داخلی حباب افزایش می‌یابد و بیشتر داخل حباب مایع می‌شود.

این اتفاق تا جایی پیش می‌رود تا دما به حداکثر مقدار تعریف شده برسد. سپس فاز گاز کوچک و متراکم شده تا جایی که فشار ناشی از مایع و فاز گاز ، برای حباب شیشه ای قابل تحمل نباشد. در نتیجه حباب می‌شکند و سوپاپ آزاد شده و سیال با سرعت زیاد خارج می‌شود.

سخن پایانی

شرکت دانش بنیان آذرکاوین ، تولید کننده‌ی انواع فوم آتش نشانی ، فوم حفاری ، آنتی فوم ، انواع پپتید ها ، پلی پپتید ها و آمینو اسید در گرید صنعتی و دارویی می‌باشد. این شرکت ، با بهره گیری از سال‌ها تجربه در تولید مواد شیمیایی ، همراه با کادری مجرب و متخصص ، محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌نماید.

نظر شما

large desktopdesktoptabletphone