چه آتش‌هایی را نمی‌توان با آب خاموش کرد؟

چه آتش‌هایی را نمی‌توان با آب خاموش کرد؟

همان طور که می‌دانید ، آتش گرفتگی یکی از مشکلاتی است که برای جامعه‌ی بشری و زیست محیطی وجود دارد. آتش قادر است در کسری از ثانیه ، همه چیز را به خاکستر تبدیل کند. لازم است بدانید ، سالانه چندین هزار زیستگاه جانوری ، جنگل‌ها و زندگی انسان‌های مختلف ، بر اثر آتش از بین می‌رود. در این مقاله قصد داریم در رابطه با یکی از روش‌های خاموش کردن آتش صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

شرح روش سرد کردن

همانطور که می‌دانید ، پاشیدن آب روی آتش و به اصطلاح سرد کردن آن ، روشی رایج و مرسوم است که از آن بسیار استفاده می‌شود. با استفاده از آب و خاموش کننده‌های سرمازا ، می‌توان آتش را سرد کرده و سبب مهار حریق و خاموش شدن آن شد. با پاشیدن آب روی آتش به‌ طور اسپری ، می‌توان سبب خاموش شدن آن شد. البته باید توجه داشت که استفاده از این روش نیازمند رعایت یک سری نکات است.

ویژگی‌های استفاده از آب به صورت اسپری

آب به سبب افزایش سطح تماس ، قدرت جذب حرارت بالایی دارد و می‌تواند به خوبی حرارت را از مواد مشتعل بگیرد. ذرات آب می‌تواند به خوبی بخارات قابل اشتعال متصاعده شده را رقیق نماید. ذرات ریز آب ، به عنوان یک سپر عمل می‌کنند و سبب جلوگیری از انتقال تشعشعی حرارت می‌شود. لازم است بدانید که استفاده از آب به عنوان اسپری ، خسارات کمی را برای اماکن و تجهیزات به دنبال دارد.

چه آتش‌هایی را نمی‌توان با آب خاموش کرد؟

ممکن است این سوال برای شما به وجود آمده باشد که چرا در بعضی موارد برای خاموش کردن آتش ، آب کارساز نیست؟ لازم به ذکر است که همه‌ی آتش‌ها را نمی‌توان با آب خاموش کرد. در این قسمت قصد داریم به توضیحی در رابطه با این که چه آتش‌هایی با استفاده از آب خاموش نمی‌شود ؛ بپردازیم. با ما همراه باشید.

در مقالات قبلی با کلاس‌ها و طبقه بندی‌های آتش آشنا شدید. یکی از آتش سوزی‌هایی که با استفاده از آب قابل خاموش شدن نیستند ؛ آتش سوزی‌های کلاس E هستند. این آتش سوزی در اثر الکتریسیته ایجاد می‌شود و به هیچ عنوان نباید با آب خاموش شود. دلیل آن هم واضح است. همانطور که می‌دانید آب رسانای الکتریسیته است و ممکن است که حین خاموش کردن آتش با آب دچار برق گرفتگی شوید. برای این آتش‌سوزی ، لازم است از گاز دی اکسید کربن استفاده کنید. این گاز دارای وزن زیادی است و به خوبی تمامی قسمت‌های حریق را می‌پوشاند و مانع رسیدن اکسیژن به آن می‌شود. باید از پاشیدن آب روی آتش سوزی‌هایی که بر اثر مواد فلزی به وجود آمده‌اند خودداری کنید. دلیل آن هم این است که آب با کلسیم یا منیزیم به طور سریع ، سبب بروز انفجار می‌شود. مورد دیگر این است که پاشیدن آب روی آتش‌هایی که بر اثر نفت یا بنزین به وجود آمده است ؛ تقریبا بی اثر است و فقط سبب تشدید حریق می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله نکاتی را در رابطه با خاموش کردن حریق با آب دریافتید. همانطور که می‌دانید آتش‌سوزی معضلی است که ممکن است برای هر فردی به وجود آید. از این رو شما باید نکاتی را به یاد داشته باشید. شما می‌توانید جهت مطالعه مقالات بیشتر ، به بخش اخبار ما مراجعه کنید.

شرکت دانش بنیان آذرکاوین ، تولید کننده‌ی انواع فوم آتش نشانی ، فوم حفاری ، آنتی فوم ، انواع پپتید ها ، پلی پپتید ها و آمینو اسید در گرید صنعتی و دارویی می‌باشد. این شرکت ، با بهره گیری از سال‌ها تجربه در تولید مواد شیمیایی ، همراه با کادری مجرب و متخصص ، محصولاتی با استانداردهای بین المللی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌نماید.

نظر شما

large desktopdesktoptabletphone